Sklepy plastyczne
Sklepy plastyczne-które wybrać? Wybór miejsca zakupów nie zawsze jest łatwy. Często pod uwagę musimy brać miejsce w jakim mieszkamy, cenę czy dostępność danego produktu.
Pierwszym miejscem w jakie dziś zajrzymy są małe sklepy osiedlowe. Kiedy na szybko potrzebujemy gumkę do mazania czy najzwyklejszy ołówek, pierwszym pomysłem jaki przyjdzie nam do głowy będzie zajrzenie do sklepiku. Myślę, że to dobry pomysł właśnie w przypadku nagłych sytuacji, jednak czy to właśnie tam powinniśmy szukać przyborów artystycznych?
Internet – miejsce dla wszystkich
Z doświadczenia wiem, że jeśli w grę wchodzi szeroki wybór i niska cena, internet okazuje się zbawienny! Jest w nim niezliczona ilość stron i sklepów internetowych. Allegro to najlepszy „sklep” dla tych, którzy szukają niskich cen i mają zaufanie do pojedynczych sprzedawców. Należy mieć na uwadze jednak to, że nie wszystko uda nam się kupić u jednego sprzedawcy, co łączy się z wyższymi kosztami przesyłki. Również jakość może czasem pozostawiać wiele do życzenia. Kupując na allegro polecam podobrazia i płyty malarskie. Są najtańsze i dobrej jakości.
Lepszym rozwiązaniem są specjalistyczne sklepy plastyczne. Wybór marek jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziemy droższe jak i tańsze produkty. Jakość jest zadowalająca, a satysfakcja po odebraniu przesyłki od kuriera ze sklepu plastycznego ogromna!
MOJE TOP 3 SKLEPY PLASTYCZNE ONLINE:
- szal-art.pl
- sklepplastyczny.pl z darmową dostawą!
- sklepmatejko.pl
Oczywiście jeśli ktoś ma możliwość, może wybrać się do stacjonarnego sklepu, jednak w mojej opinii w wielu z nich ceny są zawyżone i lepiej jest zamówić daną rzecz przez internet. Wyjdzie taniej, a i kurier przyniesie pod same drzwi nasz nowy, wielki BLEJTRAM 😉
Najgorszy pomysł to kupowanie materiałów artystycznych w sieciówkach z szerokim asortymentem książek, płyt i gazet. Cena jest tam bardzo wysoka, jakość produktów niska i wybór, który pozostawia wiele do życzenia. Plusem jest to, że będąc w galerii handlowej czy na mieście, możemy znaleźć zamiennik tego, czego potrzebujemy.
Narzędzia rysownika
Pamiętacie czasy, kiedy udało Wam się coś po raz pierwszy narysować? Mając kilka lat nikt nie myślał o tym, by dobrać twardość ołówka czy odcień kredki do tego, co w danym momencie chcielibyśmy narysować. Dla prawdziwego rysownika jest to jednak bardzo istotna rzecz! Zobaczmy podstawowe narzędzia rysownika.
Co to jest twardość i jak można podzielić ołówki? Wikipedia mówi, że:
Ołówki podzielić można ze względu na zastosowanie. Ołówki twarde i bardzo twarde znajdują swoje zastosowanie w rysunku technicznym (oznaczone literą „H”), ołówki miękkie zaś do rysunku artystycznego (oznaczone „B”).
Istnieje 20 różnych stopni twardości ołówków artystycznych (wyższej klasy): EE, 12B, 9B, 8B, 7B, 6B, 5B, 4B, 3B, 2B, B, HB, F, H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H oraz 4 stopnie twardości ołówków zwykłych (od 1 do 4). Ołówek nr 1 odpowiada miękkiemu 2B, ołówek nr 2 – HB, nr 3 – twardemu H, a nr 4 – 3H.
Początkującym wystarczy dobry ołówek HB, 2H oraz 6B dla zaznaczenia mocniejszych linii. Jeśli warsztat rysowniczy będzie słaby to i spora kolekcja ołówków nie pomoże. Zawsze zaczynamy rysować od twardszych ołówków. Najlepszy będzie HB. Dopiero później, po etapie tworzenia szkicu, można kreskować bardziej miękkim ołówkiem.
Co oprócz ołówków?
Narzędzia rysownika to nie tylko ołówki. Dobra gumka do mazania to podstawa. Najlepszym wyborem będzie gumka biała oraz gumka chlebowa. Gumka chlebowa to nic innego jak masa do ścierania, przypominająca plastelinę. Dzięki jej właściwościom możemy dotrzeć do drobnych elementów. Świetnym rozwiązaniem jest też gumka w ołówku. Może jej właściwości ścieralne nie są najlepsze, ale drobne linie (np. przy rysowaniu oka) uda się usunąć.
Kolejna ważna rzecz to oczywiście temperówka! Nie ważne jaka-ważne, by ołówki były ostre.
Przydatna może okazać się również biała i czarna kredka, które dopełnią nasze światłocienie.
Na czym rysować?
Myślę, że to najważniejsze pytanie. Dobrej jakości papier nie jest tani, więc początkującym polecam zwykłe kartki ksero. Na nich ćwiczy się najlepiej, a i portfel nie ubolewa. Jeśli Wasze umiejętności rysownicze są już dość dobre, zastanówcie się nad dostosowywaniem gramatury papieru do tego, co rysujecie. Im wyższa gramatura, tym papier bardziej chropowaty i twardy. Na chropowatej powierzchni ciężko osiągnąć efekt realizmu, im gładszy papier tym łatwiej będzie to zrobić.
Z takim zapleczem nie będziecie musieli obawiać się, że nie jesteście dość przygotowani, by zacząć tworzyć swoją małą sztukę. Narzędzia są ważne, ale nie trzeba mieć ich zbyt wiele, by mów rysować! Pamiętajcie, że sztuka jest celem sama w sobie i cokolwiek, by Wam nie wyszło, może być to czymś wielkim! A o tym co i gdzie kupić już w kolejnym wpisie.
Ołówki w dłoń!
Początek, czyli ”Jak i dlaczego?”
Czy sztuka ma jakikolwiek cel? Czy da się ją zmierzyć? Opisać? Czy ma jakieś granice? Początek, czyli pierwszy wpis nowego bloga.
Bez względu na wiek czy umiejętności każdy z nas może stworzyć coś, co pozostawi po sobie na świecie. Sztuka jest zagadnieniem tak szeroko pojętym, że każdy z nas może się w niej odnaleźć. Wystarczy jeden krok, by stać się jej częścią i twórcą. Czy Stanisław Przybyszewski nie miał racji pisząc ”Sztuka nie ma żadnego celu, jest celem sama w sobie”? Ta myśl zawsze napędza mnie do działania i dodaje odwagi.
Pomysł na stworzenie bloga przyszedł spontanicznie. Początek mojej drogi artystycznej był bardzo przyjemny! W rysowaniu czy malowaniu nie ograniczał mnie czas czy pomysły na stworzenie czegoś nowego. Z biegiem czasu ilość obowiązków przybywała, czasu na robienie tego, co sama chcę zostawało niewiele, We wszystkim nie pomagał fakt chęci robienia czegoś „ładnego”, by inni mogli to chwalić i podziwiać, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Najważniejsze, by dobrze się bawić i tworzyć coś z głębi siebie. By to zrozumieć musiało minąć dużo czasu, dlatego dziś, chę podzielić się z innymi moimi doświadczeniami.